sobota, 2 kwietnia 2016

rośliny

Jak uprawiać rośliny?


Autor: Tomasz Jedoń


Ogródek to dla wielu miejsce, w którym mogą obcować z naturą, odpocząć, wyhodować swoje własne warzywa i kwiaty. Wiele osób bardzo lubi przebywać w tym miejscu, zarówno jeśli chodzi o ogrody przydomowe, jak i zwykłe ogródki działkowe.


Jednak by zajmować się takim ogrodem, a co ważne by prezentował się on wspaniale, trzeba znać parę zasad, które pomogą nam osiągnąć pożądany efekt. Zacznijmy więc od początku.

Ogród to swego rodzaju mały ekosystem, który musi być odpowiednio pielęgnowany. To, co decyduje o wyglądzie tego miejsca to przede wszystkim gleba, z której wszystkie rośliny wyrastają. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim zadbanie o to, by ziemia, na której rosną drzewa, warzywa, krzewy, trawa czy kwiaty była w jak najlepszej formie. Ważne, by na działce założyć kompostownik, na którym będziemy składować bioodpady. Wszelkiego rodzaju rośliny, resztki jedzenia, liście, które z czasem przekształcą się w cenny nawóz pełen mnóstwa wartości odżywczych. Tak powstałym naturalnym nawozem użyźnimy glebę w ogrodzie na wiosnę, zanim posadzimy nasze pierwsze rośliny.

Świetnym sposobem na polepszenie jakości gleby będzie wysianie po zbiorach roślin tak zwanych międzyplonowych. Wysiewamy je do gleby, którą potem na wiosnę przekopujemy. Szczątki tych roślin, bogatych na przykład w azot sprawią, że nasze rośliny będą rosły lepiej. Z dodatkiem naszego ogrodowego kompostownika, będzie to doskonałe zasilenie gleby.

Wpływ na to, jak prezentują się nasze uprawy, ma również zmiana miejsca ich wysiewu i sadzenia. Jest bowiem tak, że konkretne rośliny zużywają określone rodzaje substancji odżywczych. Po jakimś czasie doprowadza to do wyjałowienia i powoduje, że kolejne warzywa czy kwiaty sadzone w tym samym miejscu, będą prezentowały się z roku na rok marniej.

Woda, a raczej jej ilość, ma tak samo duże znaczenie, jak dobrej jakości gleba. Jest niezbędna do wzrostu roślin. Pamiętajmy, by na wypadek suszy, samemu uzupełniać jej braki. W takim okresie mniejszych opadów musimy dodatkowo podlewać rośliny. Wiedzmy jednak, że zapotrzebowanie roślin na wodę jest bardzo różne, dlatego sprawdźmy najpierw, ile wody potrzebuje konkretny rodzaj roślin, bo może się okazać, że w przypadku niektórych, zbyt duża ilość wody jest gorsza aniżeli jej niedobory. Stosując się do tych kilku powyższych zasad sprawimy, że nasz ogród będzie prezentował się doskonale.


Jak wygląda najbardziej profesjonalna uprawa roślin?

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Ciekawe blogi