czwartek, 30 lipca 2009

Piękny ogród

nasze-ogrody.blogspot.com/
Zanim zakupimy rośliny i drzewka ogrodowe do naszego ogrodu powinniśmy pamiętać aby dobrze zaplanować wygląd naszego ogrodu.

Siła pięknego ogrodu
autorem artykułu jest Sebastian Wrzesionek
Piękny słoneczny dzień, hamak, a w powietrzu unoszący się delikatny i przyjemny zapach kwiatów. Brzmi jak wypoczynek gdzieś daleko w ciepłych krajach jednak nie koniecznie tak musi być. Każdy kto posiada kawałek własnej ziemi, nie ważne czy jest to ogród przed własnym domem, czy zaledwie skrawek ziemi na ogródkach działkowych może zaznać takiego właśnie luksusu.
W dzisiejszych czasach nie potrzeba wiele wysiłku by przydomowy kawałek ziemi wyglądał bardzo wyjątkowo i dostarczał nam wiele radości podczas letniego wypoczynku. Kluczem do sukcesu są tutaj drzewka ogrodowe oraz wszelkiego rodzaju rośliny ozdobne. Odpowiednio dobrane i zadbane zmienią nasz ogród nie do poznania.
Planowanie ogrodu
Zanim zakupimy rośliny i drzewka ogrodowe do naszego ogrodu powinniśmy pamiętać aby dobrze zaplanować wygląd naszego ogrodu. Powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na fakt, że dom wraz z ogrodem stanowią jedną całość i dla uzyskania odpowiedniego efektu powinny ze sobą współgrać. Bardzo ważne jest też aby na samym początku zadać sobie pytanie czego tak naprawdę oczekujemy od naszego ogrodu w przyszłości, jak chcielibyśmy aby on wyglądał i jakie funkcje spełniał. Należy zwrócić w tym momencie uwagę na fakt, że nasze drzewka oraz rośliny będą stale rosły dlatego też nie należy sugerować się ich wielkością w momencie zakupu. Oprócz tego planując nasz ogród powinniśmy pomyśleć o tym jaki widok chcemy mieć z okien domowych i uwzględnić to podczas sadzenia drzewek ogrodowych.
Ogród jak tarcza
Dobrze przemyślany ogród może stanowić nie tylko wspaniałe miejsce wypoczynku oraz ozdobę dla domu, może on posłużyć nam również jako swojego rodzaju bariera, która dzięki dobraniu odpowiednich drzewek może osłonić nas nie tylko przed okiem ciekawskich sąsiadów ale również przed dobiegającym z ulicy hałasem lub kurzem. Idealnie w takiej roli odnajdują się wszelkiego rodzaju żywopłoty z krzewów, które dodatkowo można przystrzyc nadając im niecodzienny wygląd.
Na co zwracać uwagę podczas zakupu roślin i drzewek?
Istnieje wiele szkółek oraz punktów sprzedaży gdzie bez problemu możemy wybrać rośliny do naszego ogrodu. Jednak zanim dokonamy zakupu powinniśmy zwrócić uwagę na kilka podstawowych zasad, których dochowanie uchroni nas przed nieprawidłowym wyborem. Po pierwsze przemyślmy dokładnie, które rośliny będą rosły w sąsiedztwie innych, a które będą nieco bardziej odseparowane. Ma to dość duże znaczenie dlatego, że niektóre rodzaje roślin znacznie lepiej prezentują się kiedy posadzone są w otoczeniu innych natomiast niektóre gatunki wyglądają lepiej kiedy otoczone są jedynie zielenią trawy. Zwłaszcza rośliny lub drzewka osiągające dość duże rozmiary powinny być sadzone osobno.
Wymiary osiągane przez drzewka również zasługują na uwagę. Ważne jest aby tych, które osiągają znaczne rozmiary nie sadzać bezpośrednio przy granicy działki, gdyż z czasem może stać się to nieco uciążliwe. Taka sytuacja najczęściej ma miejsce kiedy to drzewa dające owoce rozrastają się do tego stopnia, że owoce spadają poza teren naszego ogrodu powodując niekiedy problem sąsiadowi.

--
Ogród Poznań


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

wtorek, 28 lipca 2009

Kosiarki

nasze-ogrody.blogspot.com/
Jednym z podstawowych warunków prawidłowej eksploatacji kosiarki jest ostrzenie noży. Tępe noże mogą bowiem nadszarpywać blaszki liściowe traw, co powoduje jej żółknięcie.

Rodzaje kosiarek
autorem artykułu jest Tomasz Galicki
Odpowiednie dbanie o przydomowy trawnik w dużej mierze opiera się na jego regularnym koszeniu. Warto więc zainwestować w dostosowaną do naszych potrzeb kosiarkę. Sklepy oferują dziś naprawdę szeroki wybór kosiarek. Różnią się one nie tylko ceną, ale również funkcjonalnością.
Nie w każdej sytuacji kupno drogiego sprzętu sprawdzi się. Jeśli nasz trawnik jest mały nie będzie potrzeby kupowania drogiej kosiarki spalinowej. W takiej sytuacji doskonale sprawdzą się mniej hałaśliwe i tańsze w eksploatacji kosiarki elektryczne.
Czym należy się kierować kupując kosiarkę? Głównym kryterium wyboru powinna być wspomniana wyżej wielkość powierzchni trawnika, rodzaj trawy (czy wymaga częstego koszenia) oraz dostęp do źródła zasilania.
Przy niewielkim trawniku doskonale mogą sprawdzić się podkaszarki, spalinowe bądź elektryczne. Podkaszarki to sprzęt, dzięki któremu w łatwy sposób kosić można trawę w miejscach niedostępnych dla tradycyjnych kosiarek, czyli wzdłuż krawężników, murków, między krzewami i rabatami.
Kosiarki do trawy mogą być rotacyjne i bębnowe. Kosiarki bębnowe sprawdzają się przy cięciu trawników dekoracyjnych, ponieważ dzięki nożom osadzonym na bębnie koszą równo i precyzyjnie. Koszą bardzo nisko, na 2,5 - 3 cm. Tego typu kosiarki do trawy natomiast nie specjalnie nadają się do cięcia wysokiej trawy. Tu polecamy kosiarki rotacyjne, których płaskie, profilowane noże obracają się wokół pionowej osi. Świetnie nadają się do trawników, które nie są koszone regularnie.
Jednym z podstawowych warunków prawidłowej eksploatacji kosiarki jest ostrzenie noży. Tępe noże mogą bowiem nadszarpywać blaszki liściowe traw, co powoduje jej żółknięcie. Noże można oddawać do ostrzenia w specjalnych punktach.

Kosiarki do trawy mogą mieć napęd ręczny, silnik elektryczny bądź też spalinowy. Kosiarki ręczne oczywiście są najtańsze. Bardzo dobrze sprawdzają się przy małych, mniejszych niż 50 m kw. trawnikach. Kosiarki do trawy z silnikiem elektrycznym są z kolei tańsze i cichsze od spalinowych ale nie mają zbyt dużej mocy. Dlatego zwykle zaleca się je do trawników o powierzchni do 500 m kw.
Przy tego rodzaju sprzęcie sporym utrudnieniem jest dostęp do źródła zasilania. Kabel ma 25 m, a im jest dłuższy tym bardziej spada napięcie a kosiarka nie pracuje na pełnych obrotach. Optymalnym rozwiązaniem są kosiarki spalinowe, najdroższe, ale doskonale sprawdzające się na większych powierzchniach, nierównościach oraz mokrej trawie.

--
T.G.
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

sobota, 18 lipca 2009

Irysy





Irysy – kosaćce były bardzo popularne w okresie międzywojennym, częstym motywem sztuki Młodej Polski – warto docenić ich niezwykłą urodę.
Sierpień to najlepszy okres na przesadzanie irysów bródkowych i niskich. Kłącza wykopujemy, skośnie przycinamy liście, usuwamy środkowe stare części, a pozostawiamy do wykorzystania młode zewnętrzne. Możemy pociąć je ostrym nożem na kawałki, tak, aby każda część zawierała zdrowy korzeń i dwa pączki. Miejsce cięcia warto zasypać miałem z węgla drzewnego. Tak przesadzone byliny będą zdobiły ogród przez wiele sezonów. Irysy to kwiaty, które malował Van Gogh, a ich niezwykła kolorystyka i kształty są nadal inspiracją dla artystów, fotografików, mając je posadzone we własnym ogrodzie, możemy spróbować zrobić im kilka własnych zdjęć, a może odkryjemy jakieś nowe nieznane oblicze Irysów.

Ciekawe blogi